Veľká noc vo svete: Aké zvyky panujú v Grécku či vo Veľkej Británii?

0
Veľká noc vo svete: Aké zvyky panujú v Grécku či vo Veľkej Británii?

Po roku sú tu opäť „sviatky jari“. Napriek tomu, že tohtoročná Veľká noc sa vzhľadom na epidemiologickú situáciu v jednotlivých krajinách sláviť nebude, tradičnú sviatočnú výzdobu a typické veľkonočné jedlá si môžeme dopriať naplno, či už v rytme domácich alebo zahraničných tradícií.

Posolstvo Veľkej noci sa v jednotlivých krajinách sveta príliš nelíši. Zvyky, ktoré sa s týmito sviatkami spájajú, sú však všade trochu iné. Dôvodom je tradícia siahajúca až do dávnych čias v predkresťanských dobách, kedy boli typické veľkonočné tradície hlboko zakotvené do kultúry jednotlivých národov. Mnohé štáty si svoje typické miestne zvyky zachovali dodnes.

Foto: www.pixabay.com

Anglicko

Angličania patria k národom s najpestrejším zoznamom veľkonočných tradícií. Kým niekde sa tancuje ľudový tanec Morris dancing, ktorý sa zakladá na rytmickej krokovej choreografii s palicami a vreckovkami, v kresťanských komunitách si počas Zeleného štvrtka symbolicky umývajú nohy a pomazávajú sa olejom. Tradície si ctí aj britská kráľovná, ktorá na Veľkú noc rozdáva peniaze starším ľuďom.

Taliansko

Viacerými zvykmi sa môže pochváliť aj Taliansko, ktorého obyvatelia ponímajú Veľkú noc v náboženskom duchu. Svedčí o tom krížová cesta v Koloseu, ktorú absolvuje aj sám pápež. Ten na Veľkonočnú nedeľu udeľuje veriacim na Námestí sv. Petra požehnanie Urbi et Orbi. Iné zvyky majú na Sicílii, kde prebieha sviatok Abballu de daivuli. Počas neho sa Sicílčania oblečú do červenej róby a masky diabla, v ktorej chytajú čisté duše. Tie im po chytení musia kúpiť drink. Vyčíňanie diablov končí príchodom Panny Márie a vzkrieseného Krista, ktorí ich vyženú do tzv. „mesta anjelov“.

Filipíny

Na kresťanský odkaz Veľkej noci sa odvolávajú aj hlboko veriaci obyvatelia Filipín. Tí sa na Veľký piatok nechávajú zbičovať či dokonca ukrižovať, čo považujú za spôsob, ako odčiniť hriechy, ktoré napáchali v priebehu roka. Samotná katolícka cirkev však takúto tradíciu vôbec neschvaľuje. Proti sa stavia aj štát, no dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní konať pokánie takýmto spôsobom, to od drastického rituálu neodrádza.

USA

Americká Veľká noc je už nejaký čas skôr komerčnou záležitosťou. Napriek tomu sa v USA stále dodržiava niekoľko zvykov. Tie síce nie sú typické americké, pretože väčšina z tradícií sem prišla s európskymi prisťahovalcami pri osídľovaní kontinentu, no miestni ich považujú za svoje. Príkladom je Easter Egg Roll, ktorá sa spája s ukrytím čokoládových vajíčok pred Bielym domom. Prezident potom pozve rodiny s deťmi, aby vajíčka hľadali, pričom súčasťou programu sú rôzne športové a kreatívne aktivity propagujúce pohyb a zdravú životosprávu.

Nórsko

Jednu z najnetypickejších veľkonočných tradícií dodržiavajú v Nórsku. Tou je Paaskekrim, pri ktorej zohráva hlavnú úlohu zločin, nie však skutočný. Zvykom je čítať rôzne detektívky a sledovať filmy, ktorých tematikou je vyšetrovanie vrážd alebo iných zločinov. Podstatne menej kontroverznou tradíciou je každoročná veľkonočná dovolenka v horách.

Fínsko

Tradície v ďalšej severskej krajine sa spájajú najmä s príchodom jari. Jedným zo zvykov je sadenie trávy do kvetináčov zopár dní pred sviatkami. Cieľom je, aby tráva stihla vyrásť čo najvyššie a rodičia v nej mohli ukryť deťom klasické veľkonočné sladkosti ako čokoládové vajíčka alebo zajacov.

Bermudy

Jeden z najoriginálnejších zvykov sa už roky dodržiava na Bermudách. Deti žijúce na týchto ostrovoch púšťajú ako symbol Kristovho vzkriesenia šarkany vyrobené špeciálne na túto udalosť. Tradícia má pôvod v príbehu o učiteľke, ktorá vysvetľovala miestnym deťom, ako vstal Ježiš Kristus z mŕtvych, pomocou šarkana v tvare kríža, ktorého vypustila na oblohu.

Grécko

Veľká noc v niektorých gréckych lokalitách je plná hluku a črepov. Prevažne na Korfu býva zvykom vyhadzovať z okna staré nepotrebné hrnce a džbány. Táto tradícia symbolizuje zbavovanie sa starého a vítanie nového, ktoré prichádza s jarou a Veľkou nocou. Niekde je tento zvyk vnímaný ako čo najhlučnejšie prejavenie radosti z Kristovho vzkriesenia.

V nápaditosti a kreativite nezaostávajú ani typické slovenské tradície. Tie sú veľmi podobné takmer v celej strednej Európe. Podobne ako v susednom Poľsku sa u nás počas Bielej soboty svätia jedlá. S Českom nás zas spája bláznivá šibačka, pri ktorej muži šibú ženy. S ďalšími okolitými štátmi máme spoločné maľovanie kraslíc či bežnú veľkonočnú oblievačku a mnoho iného.

Prečítajte si aj: Poznáte pravidlá stolovania? Ako prestrieť stôl na slávnostný obed či večeru?

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie