Zdravé bylinky vhodné na zimné pestovanie pri okne

0
Zdravé bylinky vhodné na zimné pestovanie pri okne

Ozdobia parapet, rozvoňajú miestnosť, podporia naše zdravie. Mnohé bylinky plniace praktickú aj estetickú úlohu sa môžu pestovať po celý rok. Ich odolnosť a nenáročnosť z nich robí atraktívny živý doplnok, ktorý nám zaistí prísun potrebných živín aj v zime. Stačí ich umiestniť na okno a dopriať im správnu starostlivosť.

Mäta

Voňavá mäta patrí medzi naše najvytrvalejšie bylinky. K zdravému rastu jej stačí pravidelná zálievka a trochu denného svetla. Najviac sa jej bude dariť na parapete pri okne orientovanom na východ. Aj keď vyžaduje viac tepla, nesmie byť v tesnej blízkosti radiátora. Ak ju budeme pravidelne strihať, rastlina bude pevnejšia a viac rozkonárená. V interiéri ju môžeme vysádzať v priebehu celého roka.

Medovka

Odolná, nenáročná a vytrvalá je aj medovka. V interiéroch sa pestuje kvôli liečivým listom, z ktorých sa pripravuje upokojujúci čaj. Obľúbená je aj kvôli lahodnej citrónovej vôni, ktorá robí z listov aromatickú prísadu do šalátov a iných studených jedál. Pri domácom pestovaní sa môže vysádzať kedykoľvek v priebehu roka. Prosperuje v prekyprenej zemine s množstvom živín.Foto: Pixabay

Tymian

Korenina, liečivá bylina aj okrasná rastlina v jednom. Nie náhodou siaha tradícia pestovania tymianu vo svete až do staroveku. Pôvodom stredomorská rastlina patrí do rovnakého rodu ako známejšia dúška materina, no na rozdiel od nej sa vo veľkom pestuje aj v bytoch. Vydrží aj v nižších teplotách pod 18 °C. Kým tepla môže byť menej, svetla musí byť dostatok. Ak ju chceme využiť aj ako voňavú koreninu, musíme ju umiestniť k najviac osvetlenému oknu.

Žerucha

Jedna z najjednoduchších byliniek nepotrebuje takmer žiadnu starostlivosť. Stačí vysiať jej semienka do vlhšej pôdy a nechať ich rásť. O niekoľko dní sa ukážu prvé výhonky, ktoré sa začnú ťahať do výšky. K zberu sviežich lístkov môžeme pristúpiť už pri dosiahnutí výšky 5 centimetrov. Použiť sa dajú do šalátov a nátierok, v ktorých vynikne ostrejšia chuť podobná reďkovke. Konzumácia žeruchy je zárukou prísunu železa, draslíka aj vitamínov.Foto: Pixabay

Oregano

Pamajorán obyčajný, ako je oficiálne nazývané oregano, sa teší priazni kuchárov, výrobcov olejov aj pestovateľov izbových rastlín už pár storočí. Bylina s korenistou arómou sa uchytila najmä v stredomorských oblastiach, kde rastie bežne vo voľnej prírode. Skvelý prírodný liek na trávenie sa u nás pestuje vonku na záhrade aj vo vnútri bytov, kde jej vyhovuje poloha pri okne.

Rozmarín

Kvetináč s priepustnou zeminou a trocha vody v pravidelných niekoľkodňových intervaloch, nič viac rozmarín k životu nepotrebuje. Ak ho umiestnime k oknu orientovanému na južnú alebo východnú stranu, bude mať dostatok denného svetla potrebného pre rýchly rast. Posadiť ho môžeme zo semienok alebo presadením konárikov zo záhrady. Po zakvitnutí nás čaká zber lístkov, ktoré sa dajú využiť na čaj alebo ako prísada do jedál v čerstvej aj sušenej forme.Foto: Pixabay

Bobkový list

Teplomilný vavrín bobkový nie je zvyknutý na stredoeurópsku zimu. Aj preto sa pestuje skôr v bytoch a domoch, kde sa môže vysádzať v priebehu celého roka. Na parapete pri okne rastie do výšky niekoľkých desiatok centimetrov. Z rastliny sa využívajú bobkové listy, ktoré sú už niekoľko storočí využívané pri tráviacich aj reumatických ťažkostiach. Odvary z vavrínových listov sú vhodné aj na vlasy, ktoré udržiavajú zdravšie a lesklejšie.

Bazalka

Vôňa bazalky prenikne do každého rohu miestnosti, v ktorej je pestovaná. Na výber je hneď niekoľko druhov, ktoré obsahujú množstvo minerálnych látok. Liečivé účinky menej odolnej byliny sa dajú zužitkovať pri príprave liečivých odvarov aj ako čerstvá aromatická prísada do jedál. Bazalka v kvetináčoch sa bežne predáva v supermarketoch, no jej trvácnosť má iba pár dní. Pomerne väčšiu životnosť majú rastliny vypestované priamo zo semienok.Foto: Pixabay

V zozname byliniek, ktoré sa dajú pestovať priamo pri okne počas celej zimy, sú ďalšie druhy s liečivými účinkami. Z tradičných druhov sa popularite teší pažítka. Spomedzi orientálnych či exotických bylín je záujem o aníz, šalviu alebo koriander. Medzi najpestovanejšie zimné bytové bylinky sa postupne dostáva aj saturejkaligurček.

 

Zdroj foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie