7 fráz, ktoré prezradia každého manipulátora

0
7 fráz, ktoré prezradia každého manipulátora
Zdroj: Pexels.com

Manipulátori presne vedia, ako na ľudí. Vymaniť sa z ich vplyvu je naozaj náročné a rozhodne to netrvá krátko. Táto skúsenosť je veľmi bolestivá a hoci si to človek uvedomí až časom, existujú frázy, ktoré prezrádzajú tento typ ľudí. Dávajte si na nich pozor.

Takto by si sa nemala cítiť

Áno, veď je to vlastne všetko iba vaša vina…presne toto je cieľom manipulátora – spochybniť vaše emócie a otočiť ich proti vám. Chce, aby ste cítili výčitky, chce vás zmanipulovať, hoci on je ten, kto spravil niečo zlé. Každý z nás má city a nemali by sme sa za ne hanbiť. Sme ľudia. Nedovoľte, aby sa vám dostali pod kožu takéto slová. A na vyše, nikto vám nemá čo hovoriť do toho, ako by ste mali cítiť.

Preháňaš

Veľmi častá reakcia v prípade, kedy si konečne otvoríte ústa a na rovinu poviete, čo vám vadí. Myslíte si, že manipulátorovi sa to chce riešiť a počúvať? Ani omylom. Radšej znova spochybní všetko, čo hovoríte. Nie, nepreháňate. Dotyčná osoba len odmieta čeliť problému. Nedorozumenia a hádky vo vzťahu sú prirodzené, práve vtedy zisťujete, kto má ako nastavené hranice. Manipulátor ich však veľmi rád prekračuje a absolútne ho nezaujíma, ako sa cítite. Radšej vám vsugeruje do hlavy, že všetko preháňate a nakoniec ste vy tá, ktorá sa ospravedlňuje. Od takejto osoby radšej utekajte.

rozchod
Foto: unsplash.com, Damir Spanic

Donútila si ma k tomu

Áno, vy ste predsa tá, ktorá ho dohnala k nevere alebo k slovným či fyzickým útokom…manipulátor bude všetko zvaľovať na svoju obeť a nemieni za nič prevziať zodpovednosť. Takéto správanie človeka veľmi poznačí. Ak ste sa s tým už stretli, nebojte sa vyhľadať pomoc. Je kopa terapeutov, ktorá sa zaoberá týmito prípadmi a určite vám s tým pomôžu. Akonáhle sa zbavíte takejto toxickej osoby, váš život naberie nové rozmery. A hlavne pokojnejšie a šťastnejšie. Nezaslúžite si trpieť.

Už som sa ospravedlnil. Čo ešte chceš?

Už ste predsa nasilu dostali to, čo ste vyžadovali. Ako si dovoľujete chcieť niečo navyše? Presne tieto dojmy sa vo vás snaží vyvolať dotyčná osoba. Aj keby sa manipulátor ospravedlnil, ani trochu by to nebolo z jeho strany úprimné. Práve naopak, opäť by sa to snažil celé otočiť proti vám. Ako by ste predsa nemohli byť spokojná po jednom falošnom ospravedlnení? Pamätajte si jedno – ospravedlnenie bez zmeny správania je manipulácia. Ak vám teda niečo prekáža a nedočkali ste sa doposiaľ žiadneho zlepšenia, neverte v zázraky. A veľmi si rozmyslite, či by ste v takomto vzťahu chceli zostať. Naďalej by ste len mali chabé ospravedlňovanie, neustále vyčítanie a postupne aj paranoje.

Si príliš citlivá

Toto je azda jeden z najzávažnejších varovných signálov. Zoberme si to takto – keď sa nás niečo dotkne, tak to tak jednoducho je. A bodka. Nikoho nepotešia urážky. Nikomu nie sú príjemné silné a bolestivé dotyky. Láska nemá bolieť. To si treba pamätať. Ak ste však len dostali odpoveď, že ste príliš citlivá, utekajte. Takýto človek absolútne nemieni rešpektovať vaše pocity a potreby. Naozaj chcete niečo také? Manipulátor sa vám opäť snaží takto vsugerovať do mysle, že všetko je len vaša vina a zase preháňate.

Zdroj: Unsplash.com

Spravila by si to, ak by si ma naozaj ľúbila

Tak toto ani omylom. Nikdy nerobte nič, o čom nie ste presvedčená a necítite sa na to. Týka sa to intímneho života, ale pokojne aj iných oblastí. Uvedomte si, že všetci máme právo povedať NIE. Ani vášmu partnerovi netreba na všetko pritakať. Každý z nás má inak nastavené hranice, môžeme túžiť po odlišných veciach, prečo by sme teda mali ísť proti sebe? Vzťahy tu nie sú od toho, aby sme iba napĺňali túžby tomu druhému.

Ak ste teda nepristúpili partnerovi na istú požiadavku a on vypustil výrok uvedený vyššie, vedzte, že máte dočinenia s manipulátorom. Nedovoľte, aby prekračoval vaše hranice. Nedovoľte to už len kvôli sebe.

Nemám rád drámu

Nemá rád drámu, no sám ju robí. Prídete unavená z práce domov, chcete sa mu vyrozprávať, možno mu aj niečo mierne vytknete a dočkáte sa takejto odpovede. Dotyčný neznesie nič. Žiadne hádky, žiadne rozumné argumenty, žiadne riešenia problémov…jednoducho nič. Paradoxom je, že je často tým, kto vyvoláva konflikty. Tie sú rôzneho typu, no môže ich spúšťať aj jeho žiarlivosť. Ale veď, keď o nič nejde a nemá rád drámu, na čo ju vyvoláva? Tak to jednoducho je vo vzťahu s manipulátorom – vy nemôžete nič, ale on všetko. A tak to rozhodne nemá byť. Nebojte sa dať si dolu ružové okuliare a otvoriť si oči. Je to ťažké, no ale aj oslobodzujúce.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu