Máte aj vy niekedy pocit, akoby ste nič nestíhali aj napriek tomu, že neustále niečo robíte? Dôvodom môže byť perfekcionizmus. Ten je z určitého hľadiska, ak je v kontrolovanej miere, prospešný a posúva perfekcionistov vpred. Ale keď prerastie do chorobného stavu, tak vie urobiť škody na ľudskom zdraví. Niekedy je to viac kontraproduktívne ako prosperujúce. Ako sa takí perfekcionisti správajú a čo je pre nich typické, popíšeme v nasledujúcich riadkoch. Čítajte pozorne. Nájdete sa tam aj vy?
Perfekcionisti to nemajú ľahké
Perfekcionizmus je snaha byť dokonalý a splniť všetky predpísané úlohy do detailu. Títo ľudia si kladú nereálne a nedosiahnuteľné ciele. To vedie niekedy k zlyhaniu a vyúsťuje do stresu, úzkosti a depresie. Pre takýchto ľudí neexistuje zlatá stredná cesta a s priemernosťou sa neuspokoja. Majú stále obavy a strach z neúspechu, preto sa snažia všetko robiť aj nad rámec svojich limitov. Niekedy ich to stojí veľmi veľa úsilia, aby dosiahli svoj cieľ. Sú veľmi ambiciózni, draví a tvrdohlaví. Chcú byť dokonalí vo všetkých sférach, čo v reálnom živote nie je možné. Každý z nás má na niečo nadanie a v niečom vyniká viac, v niečom menej.
Pre perfekcionistov je každá oblasť tým, v čom musia byť najlepší. Niekedy im v zápale ich aktivít môžu unikať podstatné a zmysluplné detaily zo života. To, že venujú enormne veľa času aktivite, ktorá možno niekomu trvá pár minút, strácajú drahocenný čas banalitami a na podstatné veci im čas už nezostane. U perfekcionistov sú obavy, že urobia chybu, a druhí ich budú za to odsudzovať. Nevedia prehrávať, vždy musia byť v súťažiach na popredným miestach. Úspech ich nesmierne teší a posúva ďalej, čím si hranice svojich možností posúvajú. Rovnako ale pochybujú aj sami o sebe, veľakrát sa podceňujú a trýznia.
Aj vy sa snažíte všetko urobiť perfektne a stopercentne? Vtedy sa stáva, že sa pri jednej úlohe zastavíte, a robíte ju do dokonalosti. V istých momentoch ste nesmierne spokojní so svojím výsledkom, ale sú situácie, kedy zase niečo vylepšujete a zdokonaľujete, a to môže byť stresujúce. Vy sa potom trápite a prepadáte zúfalstvu.
Duševné poruchy spojené s perfekcionizmom
Perfekcionisti často trpia aj pridruženými psychickými ochoreniami. Panujú u nich obavy z nesplnenia ich vlastných cieľov a to sa odráža na ich duševnom zdraví. Tieto poruchy sa začínajú objavovať už v ranom detstve, keď sú deti pod tlakom nereálnych očakávaní zo strany rodičov a učiteľov. Medzi najčastejšie sa objavujúce ochorenia spojené s perfekcionizmom patria obsedantno-kompulzívna porucha, úzkosť a depresia.
Obsedantno-kompulzívna porucha je neurotická porucha spojená s vtieravými myšlienkami, ktoré sa u chorých v mysli stále opakujú, nutkavými pocitmi robiť dookola určité nezmyselné činnosti a úkony, ustavičným kontrolovaním a pretrvávajúcim strachom. Osoby trpiace touto poruchou majú zaužívané určité rituály, ktorých sa nechcú vzdať. Sú to rôzne formy činností, ktoré k ničomu nevedú, ale aj napriek tomu ich stále praktizujú. Ako príklady môžeme uviesť tieto stereotypné aktivity:
- Po odchode z domu sa niekoľkokrát vrátia, aby skontrolovali či zavreli okná, vypli svetlá, zamkli dvere a podobne. Stáva sa, že to zopakujú aj niekoľkokrát.
- Opakovane stále niečo rátajú v hlave a ich myšlienky sa opätovne vracajú.
- Premiestňujú veci z miesta na miesto, väčšinou podľa nejakej svojej schémy.
- Prehnane sa starajú o čistotu tela (neustále umývanie rúk aj keď sú čisté).
- Stále niečo upratujú a ukladajú.
- Všetko majú zorganizované a poukladané podľa šablóny (kancelársky stôl, kuchynské skrinky, oblečenie).
- Majú ustavičný strach o blízkych. Ak im volá niekto z rodiny, automaticky myslia na to najhoršie.
A to je len zopár nutkaní, ktoré pacienti s týmto ochorením praktizujú. U niekoho sa objavuje len pár, a u iných celá rada takýchto obscesií. Ochorenie môže gradovať, a postupne sa pridávajú ďalšie a ďalšie obsedantné správania. Takto sú osoby pod ustavičným tlakom a k ich ochoreniu sa pridávajú iné, omnoho zákernejšie. Môžu byť aj psychosomatického pôvodu.
Úzkosť je ďalšou formou duševnej choroby, ktorá sprevádza perfekcionistov. Ide skôr o emočný stav sprevádzaný nervozitou, napätím, obavami a nepokojom. Ľudia sa často obávajú nadchádzajúcich udalostí a činností, ktoré ale v skutočnosti ani nie sú vôbec také dramatické a vážne. Perfekcionisti trpia úzkosťami z dôvodu, že sa boja nedokonalosti a nesplnenia toho, čo si zaumienili. Úzkosť sa častokrát objaví pred nejakou dôležitou udalosťou (skúšky, súťaže, prednášky, stretnutia, veľké oslavy, večierky), všade tam, kde sa od nich očakáva ich prejav a výsledky práce. Úzkosť je určitá forma strachu, ale nemôžeme si ho zamieňať. Strach pramení z niečoho špecifického, napríklad keď máme strach z tmy, zvierat, určitých predmetov. Úzkosť je strach, ale z neznámeho, nešpecifikovaného dôvodu a možno aj neopodstatnený. Veď čo by sa nám také hrozné stalo, ak by sme na porade pred kolegami povedali niečo nesprávne, mali preklep v prezentácii, a podobne. Ak sa na rodinnej oslave pomýlime a zakoktáme v príhovore, určite sa svet nezrúti. U perfekcionistov je toto naozaj veľký problém a realita, robia “z komára somára”. Treba určité situácie brať s nadhľadom.
Najťažšou formou psychickej poruchy je depresia, ktorej liečba už patrí do rúk odborníkov a je potreba aj medikamentóznej liečby. Perfekcionisti trpia pocitmi smútku, skľúčenosťou, podobne ako pri úzkosti napätím a nervozitou. Pridružujú sa potom aj fyzické ťažkosti a v neposlednom rade sociálny dištanc a strata sebavedomia. Ak to prejde do krajnosti, sú tam už aj myšlienky na samovraždu a smrť. Toto ochorenie sprevádza celý rad príznakov, ktoré sú však všeobecné, a z času na čas majú takéto pocity a prejavy aj zdraví ľudia. Medzi najčastejšie príznaky patria:
Psychické príznaky
- Smútok a plač.
- Sebaľútosť.
- Pocity viny a strach zo zlyhania.
- Pesimizmus.
- Podráždenosť a náladovosť.
- Samovražedné myšlienky.
Fyzické príznaky
- Sebadeštrukcia.
- Zanedbaný vzhľad.
- Spomalenosť, strata energie a vyčerpanosť.
- Nespavosť.
- Nechutenstvo.
- Telesné zmeny (vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov, bolesti hlavy, zvracanie,…)
Ak poznáte niekoho vo svojom okolí, že s ním nie je niečo v poriadku a badáte na ňom príznaky jedného z vyššie uvedených ochorení, zbystrite pozornosť a snažte sa osobe pomôcť. Už len tým, že s ním budete hovoriť o probléme a následne mu odporučíte vyšetrenie u odborníka. Pri ľuďoch trpiacich depresiou je už potrebná hĺbková diagnostika a následná terapia.
Osobný a spoločenský život
Povaha perfekcionistov sa odráža aj v osobnom, partnerskom a rodinnom živote. Samotnej osobe sa život komplikuje, zdá sa jej, že nič nestíha a všetko trvá dlho. Jednoduchá príprava večere môže zabrať hodiny, učenie s deťmi je beh na dlhé trate, upratovanie nemá konca kraja, lebo každú nedokonalosť musia upraviť. Toto sú len časti aktivít, ktoré musia doma spraviť, ale keďže každou z nich strávia nepomerne veľa času, tak im to zahltí celé dni. Sú to prehnaní puntičkári a pedanti. Napokon na dôležitejšie a možno aj radostnejšie aktivity nie je priestor. A na rodinu bude kedy čas? Deti by s rodičmi vybehli von, do kina, na ihrisko, alebo len tak na prechádzku. A zanedbaný manžel tiež nebude veľmi šťastný, ak namiesto romantického večera, keď už ratolesti zaspali, a mohli by stráviť chvíľku voľného času, venuje umývaniu riadu, alebo ďalšej nedokončenej “nedôležitej” úlohe. Toto môže veľmi naštrbiť vzťahy v rodine. V lepšom prípade sú hádky a menšie výmeny názorov na dennom poriadku. Problém nastáva, ak sa tieto negatívne emócie a nezhody prehlbujú a ovplyvnia život celej rodiny. Môže to vyústiť do rozchodu alebo rozvodu. Deti sa viac a viac vzďaľujú od rodičov, už v nich necítia oporu, keďže zo strany rodiča je “nezáujem”. Vzťahy vo všeobecnosti, nielen v rodine chladnú.
Život s perfekcionistom je naozaj “ťažký” a komplikovaný. Partner alebo rodinný príslušníci sa stávajú “obeťami”. Často sú na nich kladené vysoké nároky, lebo perfekcionisti potrebujú mať kontrolu aj nad nimi. V praxi to znamená, že v rodine je prísny režim, všetko musí byť upratané a na svojom mieste. Ak nie je urobené podľa ich predstáv, sú nervózni, musia všetko spraviť podľa seba. Preferujú dôkladný poriadok a organizáciu.
Perfekcionisti zachádzajú aj do krajných extrémov, kedy chcú byť pre partnera dokonalým. Z presvedčenia, že ho neopustia, tak niekedy podstupujú radikálne zmeny. Pre ilustráciu môžeme uviesť príklad vzťahu, kde jeden z partnerov vyžaduje od svojej polovičky perfektný vzhľad. Ak je to žena, ktorá má byť tá dokonalá, tak podstupuje estetické zákroky, redukciu hmotnosti, investuje do oblečenia a kozmetiky, len aby ulahodila partnerovi s jeho požiadavkami. Toto všetko pramení z nedostatočnej sebadôvery a menejcennosti. Obeťou je v tomto prípade ale žena – perfekcionistka, ktorá chce byť pre partnera perfektnou a neodolateľnou. Takže je to obojstranné, trpia perfekcionisti, ale aj osoby pod tlakom týchto prehnané „perfektných ľudí“.
Profesijný život
Podobne aj v práci to nemajú kolegovia s perfekcionistami ľahké, keďže nepreferujú tímovú spoluprácu, a radšej si pracovné povinnosti vyriešia sami. Ak sú vo vedúcej úlohe, tak vyžadujú vysoké nároky na zamestnancov a zadávajú nesplniteľné ciele. Nie je sa čomu čudovať, že takíto šéfovia nie sú veľmi obľúbení. Preto sa títo ľudia hodia do pozícií, kde sa vyžaduje samostatná a kreatívna práca.
Vynikajú ako spisovatelia, umelci, grafici, všade tam, kde sa nemusia na nikoho spoliehať, na niekoho čakať, alebo byť od niekoho úplne závislí. Idú si svojou cestou a po svojej línii, ktorá keď je narušená, začínajú sa im ich plány rúcať. Ak musia pracovať na nejakom projekte, ktorí vyžaduje participáciu viacerých ľudí, premáha ich pocit bezmocnosti, a radšej navrhujú stratégiu, ako úlohu urobiť samostatne. Preto preberajú prácu a zodpovednosti svojich kolegov na seba. Mohlo by sa to zdať z pohľadu druhej strany, že je to výhoda. Veď kolega ho odbremení od práce, ale zase v iných to vzbudzuje pocit menejcennosti, že danú úlohu si nevedia splniť. Je to začarovaný kruh, kde väčšinou perfekcionisti sú tí, čo ťahajú za kratší koniec, lebo bývajú v kolektíve častokrát neobľúbení. Kritickí sú voči sebe ale aj druhým. Majú potrebu po každom všetko kontrolovať a prerábať. Často vedia iných zosmiešniť a podceňovať z dôvodu, že niekto neurobil zadanie podľa jeho predstáv.
Kariéristi
Robia všetko preto, aby kariérne rástli čo najrýchlejšie. V domnienke, že robia všetko na sto percent ich utvrdzuje v myšlienke, že sa na vrcholové pozície dostanú v čo najkratšom čase. Najradšej by preskočili niekoľko pozícií a dostali sa hneď na čelo tímu. To je však ich mylná predstava, pretože nie vždy závisí do kvantity, ale kvality výsledkov. A preto aj menej snaživí jedinci nielen s vyšším IQ, ale hlavne EQ sa posúvajú na vyššie pozície rýchlejšie. Pracovné nasadenie perfekcionistov je nepochybne obdivuhodné, vedia úlohy rozpracovať do posledných detailov, ale potom nastáva zlom úrazu, kedy sa v danej aktivite zaseknú. Prerábajú, dopĺňajú, špekulujú, vylepšujú, len aby to bolo bezchybné. Čím viac chcú byť dokonalejší a dôslednejší, tým viac chýb robia a teda aj tá najpremyslenejšia aktivita niekedy môže skončiť nie podľa ich predstáv. U týchto ľudí sa stáva, že im nedá pokoj sa stále s niekým porovnávať. Ak si myslia, že iní sú lepší ako oni, nemajú najmenšiu hanbu ho podraziť. Ak niekto zlyhá, tak im to robí radosť, aj keď to nedávajú navonok najavo. Škodoradosť najväčšia radosť, ako sa hovorí, a to je v tomto prípade u perfekcionistov na mieste.
Preferujú zdravý životný štýl
Perfekcionizmus sa tiež spája s poruchami príjmu potravy, ako napríklad anorexia alebo ortorexia.
Anorexia je duševná porucha, pre ktorú je typické úmyselné odmietanie potravy s cieľom znižovania hmotnosti, a na druhej strane extrémne zvyšovanie energetického výdaja vo forme intenzívneho cvičenia a vydávania fyzickej aktivity. Osoby majú skreslenú predstavu o svojom tele, a často sa vidia tuční. Tam je priestor pre perfekcionistov, aby svoje stanovene méty dokonale plnili. Väčšinou trpia touto poruchou dievčatá, mladé ženy, v menšej miere muži so sklonom naplniť všetky požiadavky a ciele. Sú to osoby zodpovedné, pedantné, starostlivé, s výbornými študijnými výsledkami, rešpektujúce výchovné metódy, často úzkostlivé.
Ortorexia je tiež poruchou príjmu potravy typickou pre perfekcionistov. Toto ochorenie bolo popísané len nedávno, koncom 90-tych rokov, keď sa do popredia začalo dostávať zdravé stravovanie, bio produkty a zdravý životný štýl. Osoby s touto poruchou odmietajú jesť všetko, čo je označené za “nezdravé”. Preferujú nízkokalorické, bio, eko, raw potraviny. Postupne sa ich jedálniček zužuje len na pár základných potravín, lebo všetko označia za zlé. Tam sa zase ukazuje perfekcionistický prístup k výberu jedál. Všetko musí prejsť kontrolou a byť bezchybné, čisté a zdravé.
Túžba po dokonalej postave vedie perfekcionistov niekedy k extrémnym praktikám, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé až život ohrozujúce. Osoby si stanovia cieľ a toho sa zaryto držia. Keď vidia na sebe výsledky tvrdej práce, sú z toho nadšení a dodáva im to sebavedomie. Aj tu platí, že nikdy nemajú dosť a túžba po dokonalosti je neutíchajúca. Často trávia hodiny vo fitnescentre zdokonaľovaním svojej postavy, počítaním kalórií a riešením vhodnej stravy.
Nie sú všetci rovnakí
Existujú rôzne formy perfekcionizmu. Od normálnych “zdravých” perfekcionistov, ktorí majú zdravé sebahodnotenie a stanovené realistické ciele svojich plánov. Po svojich úspechoch sú šťastní a spokojní, že dosiahli to čo chceli. Neprepadajú pocitom, že zlyhali a z neúspechu nie sú nešťastní. Ak sa im niečo nepodarí, tak so zdvihnutou hlavou idú ďalej a neobviňujú sa z neúspechu. Naopak, motivuje ich to k lepším výkonom. Sústreďujú sa na jednu oblasť v ktorej vynikajú, tú robia najlepšie a v tej sa zdokonaľujú.
Na druhej strane stoja neurotickí “nezdraví” perfekcionisti, ktorí na seba kladú veľké nároky. Ak sa im aj tie podarí splniť, stále v nich pretrváva pocit, že to mohlo byť lepšie a posúvajú si latku vyššie. Veľmi sa kontrolujú, majú strach z chýb, pochybujú o svojich kvalitách, sú stále znepokojení, všetko vidia negatívne. Majú rozpracovaných niekoľko činnosti z rôznych smerov a nevedia čo skôr, nesústredia sa na jednu vec, ktorú by mohli dokončiť. Stres im spôsobuje aj zdravotné ťažkosti vo forme bolestí hlavy, žalúdka a kŕčov.
Perfekcionisti sú citliví ku kritike na ktorú reagujú podráždene a agresívne. Berú ju za osobné zlyhanie a podceňujú sa. Tým sa v nich zase prebúdza pocit, že musia urobiť viacej. Ak dosiahnu úspech, nemajú z neho radosť, iba pocit úľavy, že nezlyhali. Tu vidíme, že naozaj u niektorých ľudí je táto forma perfekcionizmu už chorobou. Ľudia trpia menejcennosťou a stratou sebaúcty.
Z predchádzajúcich riadkov môže vyznieť, že perfekcionisti sú nevrlí, namyslení, nudní ľudia bez kúska emócií a empatie. Áno, niekedy im pri ich aktivitách neostáva čas rozhliadnuť sa okolo seba, uvoľniť sa a vnímať okolie. Samozrejme ich nemôžeme všetkých škatuľkovať a hádzať do jedného vreca.
Perfekcionisti sú rôzne osobnosti
Perfekcionisti majú rôzne osobnostné a povahové črty. Vieme v nich nájsť cholerikov, melancholikov, sangvinikov a flegmatikov. Sú medzi nimi introverti ale aj extroverti. Podľa Socioniky rozoznávame až 16 typov osobností, a aj medzi nimi sa nájdu ľudia s perfekcionistickým správaním. Napríklad osobnosti “romantik/ lyrik” sú rojkovia, ktorí pôsobia bezstarostným dojmom. Sú to empatickí, vnímaví, emocionálni ľudia, ktorí majú pozitívni vplyv na okolie. Rozsievajú dobrú náladu, vedia dodať ľuďom pozitívnu energiu a odviesť od negatívnych myšlienok. V práci vynikajú ako umelci, lebo majú estetické a duchovné cítenie. Potrpia si aj na svoj vzhľad, stále chodia čistí, upravení a s dokonalým stylingom.
Osobnostné typy “majster/ remeselník” sú zase osoby, čo preferujú manuálnu a fyzickú prácu. Sú to tvoriví detailisti s citom pre estetiku. Muži sú dobrí domáci kutilovia, preto je v domácnosti všetko opravené, premyslene zdokonalené, vedia všetko zmajstrovať a vlastnoručne vyrobiť. A ženy sú zase snaživé domáce gazdinky, ktoré vedia chutne uvariť, napiecť, pedantne upratať a všetko naaranžovať a zorganizovať. V porovnaní s romantikom/lyrikom sú chladní, city nedávajú najavo, emocionálne nestabilní a náladoví. V profesii sa u neho prejavujú typické perfekcionistické črty a sklony k individualizmu. Sú pragmatickí, idú priamo k veci, radi riešia úlohy s praktickým a viditeľným výsledkom. Vynikajú ako dobrí finančníci, bankári a na administratívnych pozíciách, kde je kladený dôraz na detail. Ak by sa náhodou takéto dve osobnosti našli, nevieme si ani predstaviť, ako by to u nich doma vyzeralo. Pravdepodobne ako z katalógu o bývaní a dizajne. O čistote nemusíme ani hovoriť.
Ako sa s perfekcionizmom vyrovnať a s ním bojovať?
Tak to je otázka na psychológov a psychoterapeutov, v extrémnych prípadoch aj pre psychiatrov. Nemáme kompetencie niekomu radiť a liečiť jeho duševný stav ovplyvnený perfekcionizmom. Ale zhrnuli by sme tu pár odporúčaní, ktoré by mohli byť nápomocné pre osoby, ktoré si uvedomujú svoju povahu a snažia sa zmeniť svoje správanie. Či už je to z ich presvedčenia, že škodia sami sebe a okoliu, alebo z rekcií okolia.
Prvým krokom k zmene je uvedomenie si svojho stavu – statusu perfekcionistu. Ak vás už niekto začne takto označovať na základe vášho správania, je to znak že ním ste. Najlepšie to spozorujete v práci a v rodine. Vaši kolegovia, priatelia, deti, manžel, priateľ vás vedia usmerniť a poradiť vám. Takže počúvajte a vnímajte ľudí okolo seba.
Existuje veľa stratégií a terapií na prekonanie alebo zvládnutie tohto stavu. Perfekcionizmus je stav, ale niekedy už aj choroba, ktorá sa ale dá potlačiť a správnou terapiou aj liečiť. Psychológovia a psychoterapeuti používajú veľa kognitívno-behaviorálnych techník, ktorými vedia potláčať negatívne myšlienky a zmierniť chronické návyky, ktoré ovplyvňujú kvalitu života.
Pomôcť si ale môžete aj sami. Trénujte:
- Začnite všímaním si vášho okolia.
- Zmiernite tempo.
- Sústreďte sa vždy len na jednu podstatnú aktivitu.
- Zahoďte zlé myšlienky tým, že sa budete venovať niečomu zmysluplnému.
- Zamerajte sa na prítomnosť, nie čo bolo a čo príde.
- Rozprávajte sa s ľuďmi a chodievajte do spoločnosti.
- Strávte viac času s rodinou.
- Nepodceňujte sa, veď to čo robíte, robíte najlepšie ako viete.
- Majte sa radi takí akí ste.
- Doprajte si oddych a relax (masáž hlavy a reflexná masáž sú veľmi ukľudňujúce).
Zdroje