7 unikátnych sôch s prívlastkom „naj“

0
7 unikátnych sôch s prívlastkom „naj“

Sochárske umenie má stabilné miesto v histórii ľudstva už od čias dávnych starovekých civilizácií. Unikátne diela z bronzu, kameňa, ocele alebo iných materiálov rastú po celom svete aj v súčasnosti. Prívlastkom „naj“ sa však môže pochváliť iba hŕstka z nich.

1. Najvyššia socha na svete

Rebríček najvyšších sôch na svete sa v posledných desaťročiach menil niekoľkokrát. Nie je to tak dávno, čo k zmene prišlo aj na vedúcej priečke. Cenné prvenstvo si v roku 2018 uchmatla Socha jednoty v indickom Gudžaráte, ktorá je podobizňou Sardára Vallabhbháiho Patéla, odhodlaného bojovníka za nezávislosť krajiny. Ako pocta sa mu ušla až 182-metrová socha vztýčená na 58-metrovom podstavci.

2. Najvyššia socha Budhu

Medené dielo vybudované za čínskym mestom Pching-ting-šan bolo až do roku 2018 lídrom v rebríčku najvyšších sôch sveta. Z vedúcej pozície ho odsunula práve vyššie uvedená Socha jednoty. Spring Temple Buddha, ako je tento 153-metrový monument pomenovaný, si ale jedno prvenstvo udržal. V súčasnosti je najvyššou svetovou sochou Budhu, ktorých je v Ázii niekoľko desiatok a mnohé z nich patria medzi najvyššie vo svojich krajinách.

3. Najväčšia socha jazdca na koni

Slávni panovníci a dobyvatelia boli odjakživa zobrazovaní na koňoch. Máloktorému sa však ušiel pamätník s výškou niekoľkých desiatok metrov. Socha Džingischána pri mongolskom Ulánbátare je tak najvyššou sochou jazdca na koni. Na realizáciu tohto 40-metrového diela sa použilo až 250 ton ocele. Strecha múzea, na ktorej je monument vztýčený, je však aj po 13 rokoch od jeho realizácie stabilná.

4. Najvyššia ženská socha

Výškové rekordy v oblasti sochárstva držia podobizne mužov, no na popredných pozíciách nechýbajú ani ženské postavy. Odborníci sa však pri určovaní víťazky nezhodujú. Dôvodom je metodika merania výšky buď s podstavcom, alebo bez neho. Rozpory spôsobuje aj určenie, či sa podobizne bohýň meniacich svoju mystickú podobu môžu považovať za čisto ženské. V tom prípade si výškový rekord drží 108-metrová socha budhistickej bohyne Guanyin vybudovaná na móle vo vodách pri pobreží juhočínskej ostrovnej provincie Hainan.Foto: Pixabay

5. Najdrahšie vydražená socha

Realizácia rekordne vysokých sôch stojí niekoľko miliónov eur. Astronomické čiastky sa však dajú utratiť aj za malé sochárske dekorácie vhodné do interiéru. Svoje o tom vie aj majiteľ 92-centimetrového nerezového zajaca od autora Jeffa Koonsa, ktorý bol v máji 2019 vydražený za rekordných 91 mil. USD. V tom čase nešlo len o najdrahšie vydraženú sochu, ale takisto o najdrahšie vydražené umelecké dielo od žijúceho autora.

6. Najznámejšia spomedzi sôch

Žiadna socha sa nezobrazila v toľkých filmoch, dokumentoch či správach ako Socha slobody. Aj vďaka tomu je 46-metrová socha, ktorá s podstavcom dosahuje celkovú výšku 93 metrov, najznámejšou zo všetkých. Jej popularitu zvyšuje aj možnosť výstupu do koruny s 25 oknami, odkiaľ sa návštevníkom otvárajú fascinujúce ďalekosiahle výhľady. Známou na celom svete ju robí aj niekoľko atráp, ktoré sa nachádzajú napríklad v Paríži alebo v Las Vegas.

Foto: www.pixabay.com

7. Najväčší čokoládový zajac

Nie všetky sochy vydržia na svojom mieste. Platí to hlavne pri dielach zhotovených z jedlých materiálov, akým bol aj vyše 4-kilový čokoládový zajac od istej brazílskej firmy. Delikatesu vysokú vyše 4,5 m vyrábalo 9 autorov, ktorí na nej pracovali celých 8 dní. Zajac, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2017, sa ihneď zapísal do Guinessovej knihy rekordov. V tej sú aj ďalšie zápisy, o ktoré sa postarali iné jedlé sochy. S tými sa už môžete stretnúť len prostredníctvom historických zmienok alebo fotografií, pretože krátko po zhotovení sa stali korisťou hladných žalúdkov.

Prečítajte si aj: 10 z najkrajších historických knižníc sveta

Foto na titulke: www.pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu