Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

ARCHITEKTÚRA CESTOVANIE DIZAJN MAGAZÍN

7 unikátnych sôch s prívlastkom „naj“

Róbert Bosák
Zdieľať

Sochárske umenie má stabilné miesto v histórii ľudstva už od čias dávnych starovekých civilizácií. Unikátne diela z bronzu, kameňa, ocele alebo iných materiálov rastú po celom svete aj v súčasnosti. Prívlastkom „naj“ sa však môže pochváliť iba hŕstka z nich.

1. Najvyššia socha na svete

Rebríček najvyšších sôch na svete sa v posledných desaťročiach menil niekoľkokrát. Nie je to tak dávno, čo k zmene prišlo aj na vedúcej priečke. Cenné prvenstvo si v roku 2018 uchmatla Socha jednoty v indickom Gudžaráte, ktorá je podobizňou Sardára Vallabhbháiho Patéla, odhodlaného bojovníka za nezávislosť krajiny. Ako pocta sa mu ušla až 182-metrová socha vztýčená na 58-metrovom podstavci.

Foto: www.indiatvnews.com

2. Najvyššia socha Budhu

Medené dielo vybudované za čínskym mestom Pching-ting-šan bolo až do roku 2018 lídrom v rebríčku najvyšších sôch sveta. Z vedúcej pozície ho odsunula práve vyššie uvedená Socha jednoty. Spring Temple Buddha, ako je tento 153-metrový monument pomenovaný, si ale jedno prvenstvo udržal. V súčasnosti je najvyššou svetovou sochou Budhu, ktorých je v Ázii niekoľko desiatok a mnohé z nich patria medzi najvyššie vo svojich krajinách.

Foto: www.flickriver.com

3. Najväčšia socha jazdca na koni

Slávni panovníci a dobyvatelia boli odjakživa zobrazovaní na koňoch. Máloktorému sa však ušiel pamätník s výškou niekoľkých desiatok metrov. Socha Džingischána pri mongolskom Ulánbátare je tak najvyššou sochou jazdca na koni. Na realizáciu tohto 40-metrového diela sa použilo až 250 ton ocele. Strecha múzea, na ktorej je monument vztýčený, je však aj po 13 rokoch od jeho realizácie stabilná.

Foto: www.escapetomongolia.com

4. Najvyššia ženská socha

Výškové rekordy v oblasti sochárstva držia podobizne mužov, no na popredných pozíciách nechýbajú ani ženské postavy. Odborníci sa však pri určovaní víťazky nezhodujú. Dôvodom je metodika merania výšky buď s podstavcom, alebo bez neho. Rozpory spôsobuje aj určenie, či sa podobizne bohýň meniacich svoju mystickú podobu môžu považovať za čisto ženské. V tom prípade si výškový rekord drží 108-metrová socha budhistickej bohyne Guanyin vybudovaná na móle vo vodách pri pobreží juhočínskej ostrovnej provincie Hainan.

Foto: www.theatlantic.com

5. Najdrahšie vydražená socha

Realizácia rekordne vysokých sôch stojí niekoľko miliónov eur. Astronomické čiastky sa však dajú utratiť aj za malé sochárske dekorácie vhodné do interiéru. Svoje o tom vie aj majiteľ 92-centimetrového nerezového zajaca od autora Jeffa Koonsa, ktorý bol v máji 2019 vydražený za rekordných 91 mil. USD. V tom čase nešlo len o najdrahšie vydraženú sochu, ale takisto o najdrahšie vydražené umelecké dielo od žijúceho autora.

Foto: www.nytimes.com

6. Najznámejšia spomedzi sôch

Žiadna socha sa nezobrazila v toľkých filmoch, dokumentoch či správach ako Socha slobody. Aj vďaka tomu je 46-metrová socha, ktorá s podstavcom dosahuje celkovú výšku 93 metrov, najznámejšou zo všetkých. Jej popularitu zvyšuje aj možnosť výstupu do koruny s 25 oknami, odkiaľ sa návštevníkom otvárajú fascinujúce ďalekosiahle výhľady. Známou na celom svete ju robí aj niekoľko atráp, ktoré sa nachádzajú napríklad v Paríži alebo v Las Vegas.

Foto: www.csmonitor.com

7. Najväčší čokoládový zajac

Nie všetky sochy vydržia na svojom mieste. Platí to hlavne pri dielach zhotovených z jedlých materiálov, akým bol aj vyše 4-kilový čokoládový zajac od istej brazílskej firmy. Delikatesu vysokú vyše 4,5 m vyrábalo 9 autorov, ktorí na nej pracovali celých 8 dní. Zajac, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2017, sa ihneď zapísal do Guinessovej knihy rekordov. V tej sú aj ďalšie zápisy, o ktoré sa postarali iné jedlé sochy. S tými sa už môžete stretnúť len prostredníctvom historických zmienok alebo fotografií, pretože krátko po zhotovení sa stali korisťou hladných žalúdkov.

Prečítajte si aj: 10 z najkrajších historických knižníc sveta

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X