Ako ľahšie a rýchlejšie zaspávať ?

0
Ako ľahšie a rýchlejšie zaspávať ?

Poznáte situáciu, keď sa v posteli len prehadzujete, neviete si nájsť vhodnú polohu a každú chvíľu sa dívate na hodiny, ako tie minúty pomaly pribúdajú? Viete, že by ste už dávno mali spať, a jednoducho to nejde? Telo sa nevie dostať do správnej fázy v rámci spánkového cyklu.

Spánok je jeden z najdôležitejších stavov organizmu.

Keď sme oddýchnutí, lepšie sa koncentrujeme a reagujeme na situácie cez deň.

V neposlednom rade sme aj krajší, napr. bez kruhov pod očami. ;-)

Ako sa naučiť zaspávať?

Ak je vašim cieľom zmeniť tento stav, potom sú nasledovné vety pre vás.

Zamyslite sa nad večerným rituálom, aký ste ho mali doteraz? Aké stratégie používate? Ako to robíte? Na čo sa pred spaním pozeráte ?

Napr. pozeranie sa akčného, napínavého filmu, či až hororu, nemusí veru pridať neskôr na pohode na lôžku. Vaša myseľ aj telo budú ešte v napätí zo sledovania toho, čo sa dialo na obrazovke…

Prečítajte si aj článok ako upratovanie posilňuje zdravie

pocitac v posteli
Foto: pixabay.com

Dívate sa v posteli do mobilu, odpovedáte ešte na správy, či nebodaj pracujete s notebookom? Na mobile si môžete nastaviť nižšiu svietivosť, tzv. nočný režim a ten notebook radšej nechajte vo vedľajšej miestnosti. Alebo ho aspoň odložte ďalej od postele.

Niekoho môže rušiť aj osvetlenie z ulice. Zatiahnite žalúzie, závesy… Ak nemáte, môžu byť nápomocné aj látkové, mäkučké okuliare na spanie. V tme sa tvorí hormón melatonín a telo ho veľmi potrebuje.

Otestujte aj trik: Držte v tme oči dokorán otvorené. Doslova sa núťte a vydržte, čo najdlhšie. Potom mi napíšte do komentára, ako dobre to funguje.

Pomáha aj počítanie od 100 do nuly… Osobne som sa nikdy nedostala na číslo 70, aspoň si to nepamätám. :-)

Mne aktuálne trvá zaspávanie minútu a pol.
Pol minúty trvá nájdenie si vhodnej polohy, ďalšiu pol minútu si zrekapitulujem uplynulý deň a poslednú polminútku si pripomeniem, čo ma čaká v nasledujúci deň. Cvak a spím.

ovce
Foto: pixabay.com

Ak vás nebaví počítať ovečky, skúste metódu 4-7-8, ktorá je podľa zdravotníkov účinná. Túto metódu propaguje doktor Andrew Weil z Arizony, podľa ktorého zaspíme do 60 sekúnd. Metóda 4-7-8 spočíva v hlbokom nádychu, zadržaní dychu a v hlasnom výdychu. Rýchlo zaspíte a upokojíte aj svoju myseľ.

Ak máte problém v noci zaspať, skúste tieto kroky:

1. krok
Nahlas vydýchnite všetok vzduch.
2. krok
Štyri sekundy nadychujte cez nos.
3. krok
Zadržte dych na sedem sekúnd.
4. krok
Nahlas osem sekúnd vydychujte.
5. krok
Celý cyklus opakujte dva až štyrikrát.

Samozrejmosťou je aj vyvetraná miestnosť, stiahnutý radiátor (príliš neprekurujte), kvalitný matrac a príjemné posteľné obliečky. Môžete napr. aj potichu si pustiť jemnú hudbu.

Čo ešte vynikajúco funguje a má rýchle účinky? Ak sa chcete dozvedieť viac o metódach na zlepšenie spánku, pozrite si môj web.

S láskou,

Tinka ♥

Terapie pre dušu a telo

PS: Dajte mi vedieť vaše metódy, ako sa vysporiadavate s nespavosťou .

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu