Martin a Ivana vyrábajú slovenskú prírodnú kozmetiku: V našich produktoch je naše srdce

0
Martin a Ivana vyrábajú slovenskú prírodnú kozmetiku: V našich produktoch je naše srdce
Martin Sak a Ivana Dokupilová

Ivana Dokupilová a Martin Sák stoja za značkou slovenskej prírodnej kozmetiky Liqoil. Od ostatných lokálnych značiek na trhu sa odlišuje tým, že za ňou stoja ľudia, ktorí sa výskumu venujú už viacero rokov a pri tvorbe receptúr sa nezameriavajú len na aktuálne marketingové trendy, ale aj účinnosť samotných produktov. Svoje produkty vyrábajú vlastnoručne a majú aj vlastné receptúry.

Čo ste študovali?

Obaja sme študovali na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave na oddelení Biotechnológie a kým sme začali vyrábať prírodnú kozmetiku, venovali sme sa výskumu. Martin začal najskôr v korporátnej farmaceutickej firme, neskôr bola jeho úlohou identifikácia a kvantifikácia polyfenolov vo fermentovaných nápojoch a kultivácií rastlinných bunkových kultúr v in vitro podmienkach a následnej extrakcii rôznych metabolitov. Veľkú časť výskumu robil na Viedenskej Univerzite a neskôr sa v Nórsku venoval výskumu a produkcii bioplynu z biologicky rozložiteľného odpadu.

Ivana pôsobila dlhšiu dobu v potravinárstve, ale aj v genetickom výskumu viničových odrôd, istý čas aj vo Výskumnom ústave v Taliansku. Keď sa naše cesty opäť stretli a začali sme spolu tráviť čas v laboratóriu so zdraviu prospešnými prírodnými látkami, stále viac sme túžili vytvoriť niečo vlastné.

https://www.instagram.com/p/B_xzvWHn2q_/

Čo bolo prvým impulzom na tvorbu prírodnej kozmetiky?

Úplne prvý impulz prišiel v roku 2014 narodením dcéry. Keď sme Izabelu ako malú natierali, všetko ostávalo mastné a olej bol všade. Tak sme pátrali a rozhodli sa vyrobiť olej, ktorý nebude mastný. Ako prvé sa zrodili naše suché oleje. Umožňujú pokožke dýchať, vyživia ju, zabezpečia jej hydratáciu a rýchlo sa, prostredníctvom „pomocnej“ molekuly, ktorá zabezpečí priľnutie oleja na vrchnú vrstvu pokožky, vstrebú. Vyžadovalo si to však čas. Najprv sme získali vzorky surovín a asi rok sme pripravovali formuláciu.

Pozrite si aj náš rozhovor: Petra rozbieha vlastný projekt: Ak by Kardashianky a Beyoncé chodili do sekáčov, fast fashion by zaniklo

Kedy ste vyrobili prvé produkty?

Prvé kozmetické produkty sme vyrobili v roku 2015, ale postupne sme menili receptúru aj dizajn. Značka v podobe, ako ju poznáme dnes, na trhu existuje tretí rok. Naše výrobky dermatologicky testujeme od začiatku len na ľudských dobrovoľníkoch, teda sami na sebe alebo ich rozdávame rodine a známym. Nikdy neboli testované na zvieratách ani nijako inak.

https://www.instagram.com/p/B-4jH9uH04g/

Zadovážili ste si aj nejaké stroje či technológie?

Niekedy na začiatku sme kúpili nefunkčný vákuový homogenizátor. Zariadenie potrebné na výrobu krémov, emulzií, tekutých mydiel a podobne. Doteraz si pamätám, ako som sa chytala za hlavu, že čo to Martin doniesol. Našťastie, vďaka pomoci pár šikovných ľudí sme ho dokázali spojazdniť.

Aké oleje na výrobu produktov využívate?

Od začiatku pri suchých olejoch používame len najkvalitnejšie, za studena lisované oleje. Od iných sa tak odlišujú predovšetkým tým, že neobsahujú žiadne silikóny, parabény, konzervanty ani parfumy. Prevoňané sú len esenciálnymi olejmi alebo sú neutrálne, teda bez vône. V čase, keď sme s nimi začínali, boli sme na Slovensku jediní.

https://www.instagram.com/p/B8Jt7LCHQ9U/

Aké produkty nájdeme vo vašom portfóliu?

V portfóliu máme okrem obľúbeného suchého oleja Zamat aj krémy na tvár, šampóny, balzamy na pery či nočné masky.

Prečítajte si: Programátorka Viki radí: V prvom rade sa zamyslite, či a akú webovú stránku potrebujete

Aké zložky na výrobu kozmetiky používate?

Používame štandardné zložky povolené pre prírodnú kozmetiku a extrakty či mrazom sušené časti rastlín. Na suroviny musíme mať certifikovaných dodávateľov, keďže sme držiteľom certifikátu systému manažérstva kvality ISO 9001. Máme buď lokálnych dodávateľov, napríklad včelí vosk nakupujeme od miestneho včelára, bylinky máme tiež od slovenských pestovateľov, alebo zahraničných, napríklad arganový olej máme priamo od výrobcu z Maroka.

Väčšinu extraktov vyrábame sami, keďže sme sa podobnej problematike venovali aj počas výskumu. Extrakty vyrábame buď jednoduchšie tradičnejším spôsobom, napríklad maceráciou, alebo sofistikovanejšie, napríklad refluxnou destiláciou, Soxhletovou extrakciou alebo destiláciou vodnou parou.

Ivana Dokupilová

Nedávno ste sa spojili so značkou Jemnô. Prečo ste sa tak rozhodli?

Obaly na kozmetiku nie je možné opätovne použiť, keďže to legislatíva zakazuje, hoci sú zo skla. Chceli sme im dať ďalšie šance. Chystáme obdobné programy aj pre plastové airless obaly na krémy a obaly z balzamov, ktoré sú z recyklovateľného plastu. Otvorení sme aj ďalším spoluprácam a tiež objednávkam na mieru.

https://www.instagram.com/p/B_xWMDynkal/

Čo nové plánujete teraz?

Na trh plánujeme prísť aj s dekoratívnou kozmetikou. Make-up máme pripravený už vyše roka, ale nie sme s ním na 100% spokojní, a preto sme ho ešte neuviedli na trh. Značku sme zakladali s filozofiou kvality prístupnej pre čo najširšiu skupinu ľudí. Radšej ročne uvedieme na trh 5 produktov, ale kvalitných. Vidíme, že omnoho ťažšie je robiť osvetu. V našich produktoch je naše srdce a preto veríme, že si nájdu svoju cestu ku konečnému zákazníkovi. Najviac nás jednoznačne zaujíma formulovať nové produkty, preto by sme chceli firmu viesť týmto smerom.

žiadne príspevky na zobrazenie