Liečba či špeciálne zákroky v zahraničí: Na toto sa dobre pripravte!

0
Liečba či špeciálne zákroky v zahraničí: Na toto sa dobre pripravte!

Vyžaduje si váš zdravotný stav špeciálnu liečbu či zdravotný zákrok, ktorý sa na Slovensku nevykonáva? Alebo potrebujete naliehavé ošetrenie, ktoré vám zahraničný špecialista vybaví o pár mesiacov skôr ako domáci lekár?

Plánovanie a vybavovanie zdravotnej starostlivosti v zahraničí býva pomerne náročné, avšak, nestrácajte hlavu a myslite na to, že to robíte pre svoje zdravie. Obrňte sa teda dávkou trpezlivosti a prečítajte si, na čo sa treba pripraviť.

Hŕba zdravotnej dokumentácie

Zahraničná liečba je sprevádzaná veľkým množstvom dokumentov – od žiadosti o schválenie až po lekárske správy na záver. Všetky náležité dokumenty nájdete vo vašej zdravotnej poisťovni, ktorá vás informuje a pripraví na celý proces.

Pri cezhraničnej liečbe myslite aj na fakt, že je potrebné nechať si vyhotoviť úradné preklady potvrdení a doterajšej zdravotnej starostlivosti. Tie vám dnes rýchlo a jednoducho zabezpečí prekladateľská agentúra. Nenechávajte si to však na poslednú chvíľu, pretože pri preklade zdravotných dokumentov je potrebný dostatok času, nakoľko ide o špecializované texty, ktoré vyžadujú vysokú profesionalitu.

Úradne overený preklad budete potrebovať aj pri preložení lekárskej správy, či už pri nástupe na liečbu, alebo po jej skončení a príchode k špecialistovi na Slovensku.

Preplatenie nákladov

Pri lekárskom ošetrení v zahraničí máte dve možnosti na pokrytie nákladov:

  1. zdravotná poisťovňa vopred pokryje vaše náklady,
  2. náklady si zaplatíte sami a spätne vám ich poisťovňa preplatí.

V prvom prípade žiadate vašu poisťovňu o povolenie ešte pred odcestovaním. Takáto úhrada nákladov však neplatí pre súkromné ošetrenia. Druhá možnosť sa týka ako verejných, tak aj súkromných poskytovateľov starostlivosti.

Zdravotná poisťovňa nemôže liečbu zamietnuť v prípade, ak požadované ošetrenie či zákrok nie sú k dispozícií u nás, alebo ak vám vzhľadom na váš zdravotný stav nevedia poskytnúť bezodkladnú starostlivosť.

Napriek možno zložitejšiemu procesu, starostlivosť o vaše zdravie určite stojí za vynaloženú námahu.

Zdroj obrázka:

Pixabay.com, Monster Ztudio / Shutterstock.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu