Najtypickejšie suveníry z rôznych krajín sveta

0
Najtypickejšie suveníry z rôznych krajín sveta
https://pixabay.com

Každá krajina má niečo svojské, čo ju vystihuje a zároveň odlišuje od ostatných. Kúsok z nej si môžete priniesť aj domov. Stačí si zakúpiť niektorý z najtypickejších suvenírov, ktorý vám bude pripomínať zážitky z jej návštevy a vnesie do vašich domácností kúsok inej kultúry.

Rusko – matrioška

Matriošky sú súčasťou ruskej kultúry vyše 130 rokov. Prvú z nich vyrobilo duo S. Maliutin a V. Zviozdochkin v roku 1890. Zložená bola až z 8 figúrok, ktoré boli oblečené do tradičného ľudového odevu známeho ako sarafán. Matrioška sa ihneď stala symbolom rodiny, plodnosti a materstva, čo z nej spravilo jeden z kultúrnych symbolov, ktorý postupne ovládol obchody so suvenírmi v celom Rusku.

Holandsko – dreváky

Holandsko si spájame skôr s tulipánmi a veternými mlynmi. Ich najtypickejším suvenírom sú však dreváky, ktoré boli po prvýkrát vyrobené práve v tejto krajine. Stalo sa tak v 13. storočí, kedy na trhu s obuvou spôsobili malú revolúciu. Z Holandska sa ihneď dostali aj do okolitých štátov, no žiadny z nich ich nevyužíva ako typický miestny suvenír. V uličkách holandských miest tak nezabudnite na návštevu stánkov s drevákmi pomaľovanými ľudovými vzormi.

www.pixabay.com

Španielsko – espadrilky

Obuv si našla miesto medzi najtypickejšími suvenírmi aj v Španielsku. Mnohé dámy, ktorým sa podarilo navštíviť tento južanský štát, si z nej priniesli espadrilky. Obľúbená vychádzková obuv vyrobená z mäkkých tkanín sa hodí k akémukoľvek outfitu, takže pre turistky nie je iba suvenírom, ale často aj doplnkom šatníka.

Taliansko – benátske masky

Zoznam suvenírov v talianskych stánkoch je neskutočne pestrý. Často závisí od toho, v akom regióne sa nachádzate. Skoro na celom Apeninskom polostrove ale nájdete benátske masky. Tie sa síce primárne využívajú počas karnevalov, no ako suvenír zdobia domácnosti po celom svete. Pre niekoho sú rôzne formované masky z kože alebo zo skla zberateľským kúskom.

www.pixabay.com

Nemecko – krčah na pivo

Pivo je už pár storočí neodmysliteľnou súčasťou nemeckej kultúry. K tomu patria aj tradičné krčahy, do ktorých sa v niektorých spolkových krajinách čapuje dodnes. Nie náhodou sa stali aj typickým suvenírom, ktorý sa vyrába zo skla, z cínu či z porcelánu. V mnohých obchodoch dokonca nájdete ako suvenír aj riadne krčahy používané na pitie.

Juhoafrická republika – amarula

Alkohol zohráva v predaji suvenírov významnú úlohu aj v Juhoafrickej republike. V tomto prípade sa jedná o likér amarula, ktorý nesie názov po ovocí marula. Práve z týchto plodov sa vyrába lahodný likér s hustejšou konzistenciou, ktorého fľaša by nemala medzi suvenírmi z JAR chýbať.

India – pašmína

Pre orientálne krajiny sú typické najmä koreniny a textílie. Výnimkou nie je ani India, kde sa nevyhnete stánkom a obchodom s pašmínami. Jedná sa o hebké farebné šály pre ženy, ktoré sa vyrábajú z kašmírovej vlny a hodvábu. Pašmíny sa predávajú takmer na každom kroku po celej Indii. Najviac ich nájdete v provincii Kašmír, kde majú svoj pôvod.

www.pixabay.com

Bethany Williams – návrhárka, ktorá využíva pri tvorbe luxusnej módy knižný odpad a morskú trávu

Peru – chullo

Suveníry zo sveta módy sú typické aj v Latinskej Amerike. Príkladom je Peru, kde je hitom pletená čiapka chullo. Tá sa vyrába v rôznych farbách a motívoch z vlny, pričom tradičným znakom sú rozmanité vzory. Čiapka ale dávno nie je iba peruánskym suvenírom. V súčasnosti sa využíva pri zimných športoch aj ako bežný módny doplnok po celom svete.

Ďalšie krajiny a ich typické suveníry:

Island – šperky z lávových kameňov

Pobaltské štáty – jantárové šperky

Švédsko – drevené dalarnské koníky

Mexiko – káva a sombrero

Kuba – cigary a biely rum

Bolívia – pestrofarebné pončá

Brazília – bavlnené hojdacie siete

Egypt – papyrusové zvitky

Madagaskar – semienka baobabov

Oceánia – šperky a dekorácie z mušlí

Austrália – bumerangy

Japonsko – porcelánový set na saké

Svoje typické suveníry má aj Slovensko. Medzi tie najtypickejšie patrí keramika a folklórne predmety, hlavne valašky. Majitelia obchodov so suvenírmi spomínajú aj šúpolienky, ktoré sú stále obľúbenejšie najmä kvôli snahe zahraničných turistov nájsť spôsob, ako si tieto ručne vyrobené bábiky z kukuričného šúpolia zhotoviť.

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie