Speváčka Lea Danis čaká bábätko: Mala som strach z covidu, tehotným sa venuje málo pozornosti

0
Speváčka Lea Danis čaká bábätko: Mala som strach z covidu, tehotným  sa venuje málo pozornosti
Speváčka Lea Danis

Slovenská speváčka Lea Danis zažila v roku 2020 hneď niekoľko zmien. Okrem toho, že kvôli pandémii nemohla vystupovať, zmenila aj rádio, v ktorom pôsobila a čoskoro sa stane mamou. Ako celú situáciu vníma a čo by poradila tehotným ženám a mamám, aby sa nezbláznili?

Rok 2020 je pre teba prelomový nielen koronou, ale aj tým, že budeš mamou. Ako si túto správu prijala?

Veľa ľudí na rok 2020 nadáva, ale teda ja si to nemôžem dovoliť! Stalo sa nám to najkrajšie na svete a som a budem za to navždy nekonečne vďačná. Bola to tá najkrajšia správa, najnádhernejší pocit, keď som našla dve čiarky. Po bábe sme túžili nejaký ten čas, neboli sme medzi tými, ktorí „idú z prvej“.

Chvíľku som si myslela, že ups, asi sme to nechali pridlho na vedľajšej koľaji a mala som byť vzhľadom na svoj vek asi zodpovednejšia a nenechávať veci na poslednú chvíľu. Dlho som špekulovala, čo všetko ešte chcem stihnúť, prečo ešte nie, lebo ešte som nestihla toto a tamto. K tomu sme s manželom dosť času z roka na diaľku a potom znova intenzívne spolu, keďže pracuje v zahraničí. Nakoniec to takto krásne klaplo a budeme mať malé coronial-ča priamo z karantény.

Lei Danis tehotenstvo pristane

Ako reagoval muž?

Zbieral popadané listy na predzáhradke, keď som mu strčila do ruky krabičku, kde boli všetky kľúčové „slová“: Test, detská fľaška a môj telefón s ultrazvukom. Stratil slová, pozeral na to ako obarený. Povedala som: Budeš tato! Zarosili sa oči, bol dojatý, silno ma objal, smial sa, plakal a lapal po dychu naraz, bol to nádherný pocit. Všetky emócie dokopy, silno ma stískal a dokola opakoval: „Čo ti šibe, čo ti šibe.“ Na to nikdy nezabudnem.

Vnímaš to s humorom ako korona baby?

Totálne, najviac sa mi páči, keď sa vraví, že to sú #coronials.

Prečítajte si aj: Život mimo civilizácie – príbeh ženy, ktorá sa svojimi výrobkami dotýka vonkajšieho sveta

Ako si zvládala začiatky?

Ono je smiešne, že keď to zistíš, tak už máš pomaly mesiac tehotenstva akože za sebou, lebo sa to počíta skôr ako “si reálne v tom”. Takže prvý mesiac a pol bol taký, že ani neviem ako a kedy a druhá polka trimestra bola teda riadna sranda. Nemohla som veľa vecí ani cítiť, moje obľúbené bylinkové čaje dostali od tela stopku, káva a všetky paradajkové omáčky, rovnako tak aj voňavky. Neuveriteľné, ako si telo vie samo povedať, čo proste nie.

Nákupy v potravinách boli zážitok, napínalo ma na každom rohu. Druhou doménou bol spánok. Ráno som nám urobila raňajky a dala si znova hodinku – dve šlofíka. V podstate mne to spomalenie v rámci korony veľa vecí uľahčilo a mohla som si dovoliť oddychovať. Obdivujem ženy, ktoré naplno pracujú počas tehotenstva. Nie je to nemožné, ale je to naozaj výkon.

A čo tvoja práca v rádiu?

Vtedy ešte v Rádiu VIVA som kvôli korone pracovala z domu, takže to bolo ideálne spojenie novej situácie. Druhou otázkou už bol strach z covidu. V začiatkoch ešte nebolo jasné, o čo ide a ja som naozaj mala strach zo všetkého. Postupom času som napríklad úplne vylúčila alkoholové gély, dezinfekciu a umývala som si ruky poriadne mydlom.

Pri každej návšteve obchodu som mala pocit, že bábätku 75% etanol asi nerobí najlepšie. O tom sa už ale nikde nepísalo. Presedlala som na rukavice. Celkovo mám pocit, že sa tehotným venovalo málo pozornosti vzhľadom na to, že má žena priviesť na svet nového človeka, ktorý sa aktuálne vyvíja. Koža je náš najväčší orgán a vysokoncentrovaný alkohol v takýchto dávkach pre tehotné je podľa mňa celkom veľkou témou, ktorú nikto nerozoberal.

Lea Danis s manželom

Bruško sa ti krásne guľatí. Cítiš sa dobre?

Druhý trimester bol úžasný. Jednoducho topka. Aj tehotenský glow, super vlasy, nechty pevné, pleť čistá, nechápala som. Odporúčam. Bruško tak akurát, chcela som byť navždy tehotná (smiech). Aktuálne som v treťom trimestri a to už je trochu iná káva. Pribrala som zatiaľ pekných 11 kíl. Keď mi spadne lyžička, som na prášky, skláňanie sa nie je už nič príjemné, aj keď žiadne opuchy nie sú, drobček nepustí a už sa nemôžem ohýbať ako sa mi zachce. Emócie sú tiež vybičované viac, takže je so mnou zábava.

Zároveň si zmenila aj prácu a môžeme ťa počuť z E2. Aký bol tvoj rádiový prestup?

Ako si sa pýtala aj na začiatku rozhovoru, ja sa na rok 2020 naozaj nemôžem sťažovať. Prestup z metropolitného do celoslovenského rádia bol pre mňa veľkou výzvou a odmenou za doterajšiu prácu zároveň. Ani mi nenapadlo, že ako tehotnej sa mi toto môže podariť a dostanem ponuku a dôveru od vedenia. Do januára mám v Európe 2 naplánované vysielania, potom tieto krásne pracovné povinnosti vystriedajú tie najkrajšie životné – materské.

Speváčka Lea Danis pôsobí v rádiu Európa 2

Korona pôsobí negatívne na mnoho ľudí, najmä na ich psychiku. Ako to zvládaš ty?

Úprimne, najprv som to brala ako zábavu, akúsi zmenu. V marci sa mi to celé zdalo také neuveriteľné a vlastne som bola rada, že sa svet trochu spomalil. Postupne to nabralo na obrátkach a dotklo sa to všetkých mojich pracovných aktivít ako speváčky a moderátorky, keďže tento rok som plánovala slovenské turné k albumu In Between the Worlds, a mala som viacero zaujímavých ponúk na vystúpenia aj moderovania.

Zdalo sa mi, akoby tvrdá práca vyšla nazmar. Ale vždy, keď mi bolo ťažko, povedala som si, že sme v tom všetci spolu. Pomáhalo mi to sa so situáciou vyrovnať a páčilo sa mi, ako sa kolegovia začali spájať a podporovať sa. Keď však prišla druhá vlna, bol ten pocit ozaj silný a bábätko na ceste je to, čo mi doteraz dodáva silu a zmysel, chuť nevzdávať sa.

Jednoducho mám naordinované byť v pohode, takže mi nič iné neostáva, aj keď, samozrejme, situácia je neuveriteľná a ťažko stráviteľná pre mnohé odvetvia. Páči sa mi však jedno heslo, ktoré sa podľa mňa hodí: Neprežije ten najsilnejší, ale ten, kto sa vie najrýchlejšie prispôsobiť.

Pozrite si aj: Michaela Zamari: Nikdy nebude lepší čas, ako teraz

Čo by si poradila iným budúcim maminám, aby sa cítili v pohode?

Určite si pekne rozvrhnúť čas a povinnosti spolu s partnerom, ktorý by mal byť aktívnou súčasťou celého obdobia. Zistila som, že je dôležité niekedy otvorene povedať, akú pomoc očakávam, lebo partner to nie vždy vie sám odhadnúť, aj keď sa snaží. A nehrať sa na hrdinku. Naposledy som tomu svojmu poslala asi tri články, ktoré písali chlapi na tému ako podporovať svoju tehotnú ženu. Bol tam aj jeden vtipný videoblog. Zabralo to, myslím.

Niekedy to chlap nemusí pochopiť priamo od vás, a keď je to podané niekým tretím, ideálne chlapom napríklad takto cez blog, tak je to super. Partner je podľa mňa polovička úspechu, keď chceme byť v pohode. Dôležité je tiež nezabúdať na seba, starať sa o svoje telo a myseľ, nechať si pre seba ten čas na čítanie vecí o bábätku, dať si masku na vlasy, urobiť si párkrát do týždňa smoothie namiesto bielych rožkov.

A tiež nesnažiť sa byť dokonalá a perfektná, ale počúvať svoje telo. To sa mi osvedčilo najviac. Je zmätočné čítať zasa priveľa informácií, ak to nevieme konfrontovať so svojím telom. To nám povie najlepšie, čo nejesť, čo jesť, kedy spať, dať si jogu, kedy sa vyplakať a kedy si len tak vyložiť nohy.

Speváčka Lea Danis

Vypustila si aj hudobnú novinku. Vnímaš pandémiu či lockdown ako čas na tvorenie?

Určite je to čas, kedy sa dobre tvorí, lebo je tu ten priestor. Musím ale priznať, že sa mi lepšie tvorilo počas prvej vlny, ktorá bola taká oddychová. Teraz, keď prichádzajú reálne dopady toho, ako dlho stav trvá, človek je už predsa v inom psychickom rozpoložení. Umelci hľadajú náhradnú prácu, predávajú svoje hudobné nástroje…

Neviem, či z tohto obdobia vyjde veľa pozitívnych skladieb budúci rok. Obávam sa, že budú vychádzať samé barokovo ladené veci. Trochu sa to snažím odľahčiť, ale my umelci to naozaj nemáme v tomto období ľahké, ako aj mnohí iní. Držím nám všetkým silno palce. Hudba, všetky druhy umenia, cestovný ruch, gastro priemysel, eventový business… je to kríza, ktorá nemá obdoby. Verím, že sa z nej poučíme.

Moja skladba Všetko máš bola nahratá ešte v auguste, kedy bola svadba mojej najlepšej priateľky z detstva. Práve jej je pesnička venovaná. Na stole mám ešte jej remix a dve nové skladby, ktoré dokončíme ešte pred pôrodom, nech mám voľné ruky a myseľ pre to najdôležitejšie. Zverejníme ich postupne.

Veľmi si prajem, aby drobec s mamou spolupracoval. Vždy som túžila vedieť harmonicky spojiť rodinu a prácu. Držím silno palce aj všetkým budúcim aj aktuálnym maminám, ktoré to cítia rovnako a darí sa im to skĺbiť. A k tomu musia aktuálne bojovať aj s pandémiou.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu