V Artelieri nezažijete len gastronomický orgazmus, ale aj umelecký! Zakladateľka Ingrid: Úplná oáza pre dušu

0
V Artelieri nezažijete len gastronomický orgazmus, ale aj umelecký! Zakladateľka Ingrid: Úplná oáza pre dušu
Máte umeleckú chvíľu alebo chcete vyskúšať niečo nové? Potom by ste mali rozhodne navštíviť bratislavský Artelier, ktorý vytvorila Ingrid s Palim. Každý z nás má v sebe svojho Picassa, tak mu dovoľte, nech sa prejaví! Prinášame vám rozhovor so zakladateľkou unikátneho konceptu Ingrid Bartalskou, ktorá nám prezradila, že toto miesto ponúka omnoho viac, ako si človek dokáže predstaviť.

V Artelieri si prídu na svoje nielen umelci, ale aj milovníci gastronómie. Ako vznikol tento koncept, čo  vás k tomu viedlo?

My sme už dlho hľadali priestor v Starom Meste v Bratislave, v okolí Jakubovho námestia a Grösslingovej ulice, primárne na kreatívnu kaviareň, kde by sa robili kurzy maľovania pri víne, pretože sme to počas cestovania videli v zahraničí a páčila sa nám kombinácia relaxu pri víne a maľovaní, obaja sme veľmi vyťažení, takže zažiť takýto relax bola úplná oáza pre dušu. :) Niekedy v auguste 2018 som objavila tento priestor, v ktorom sme nakoniec spojili viacero nápadov, ktoré sme už mali dlhšie v hlave. Môj spoločník Pavol Neruda si chcel nahrávať svoje podcasty, a tak vzniklo podcastové štúdio Podcaster, ktoré máme v útrobách nášho priestoru. Bar mal byť primárne iba doplnok služieb k Podcasteru a ateliérovej časti, ale nakoniec z toho vznikla regulárna kaviareň a bistro zároveň, takže z malého konceptu sa nakoniec stal trojkoncept zložený z kaviarne/bistra, podcastového štúdia a plnohodnotného ateliéru pre verejnosť, kde realizujeme už v tomto čase 5 kurzov týždenne a chodia si k nám oddýchnuť aj influenceri a známi ľudia aj v rámci individuálneho maľovania.
Zdroj: Instagram / artelier.bratislava

Nebáli ste sa otvoriť počas pandémie? V lete 2021 tá situácia už síce vyzerala lepšie, no podniky dostali skutočne zabrať.

Nemali sme veľmi na výber, priestor sme dostali do nájmu už v septembri 2018 a rekonštrukcia trvala necelý rok, takže keď prišla pandémia v marci 2019, boli sme už príliš ďaleko, aby sme to už aspoň neskúsili. Bolo to však veľmi ťažké, žiadna pomoc sa na nás nevzťahovala. Najťažšie boli vládne experimenty s tým, že sa otváralo a zatváralo bez ohľadu na to, ako to vplývalo na podnikanie, číže sme každé dva týždne vymýšľali nové aktivity, len aby sme prežili, zachránili nás len vlastné finančné rezervy, z ktorých ťaháme v podstate ešte dodnes. Človek aj tak ráta, že počiatok je finančne aj mentálne náročný, ale toto prekročilo naše očakávania.

Na Slovensku stúpajú počty nákazy koronavírusom, pocítili ste to aj vy? V akom režime fungujete?

Momentálne fungujeme v režime OTP, keďže všetky ostatné možnosti by nás obmedzili natoľko, že by zase utrpelo len naše podnikanie. Dbáme, samozrejme, aj na bezpečnosť a precízne kontrolujeme všetkých, ktorí na kurzy prídu.

Máte pre veľkých záujemcov o umenie aj členstvá alebo musia platiť pri každom vstupe?

Členstvá máme v ponuke od začiatku a sú ideálne pre ľudí, ktorí si chcú individuálne maľovať častejšie, vďaka čomu majú ako naši členovia aj kurzy za výhodnejšie ceny. Momentálne sme vytvorili aj vernostný program pre tých, ktorí navštevujú naše skupinové kurzy pravidelne. Návštevníci kurzov majú možnosť zbierať pečiatky na vernostnú kartičku a získať tak jeden kurz zadarmo.

Na aké zaujímavé akcie sa môžu ešte ľudia tešiť do konca roka?

Okrem skupinových kurzov IN ART VERITAS budeme organizovať aj zopár workshopov. Napríklad koncom novembra to bude výroba adventného venca. V decembri by sme ľudí radi motivovali k tomu, aby si prišli ku nám vyrobiť vlastný vianočný darček pre svojich známych. V ponuke bude napr. maľovanie platených tašiek, obliečok na vankúš, výroba vianočných pohľadníc, alebo si ľudia môžu namaľovať obraz a darovať ho svojim blízkym. V rámci skupinových kurzov maľovania nám pravidelne pribúdajú nové umelecké techniky, aktuálne je to napríklad grafická technika linoryt. Naši návštevníci sa môžu tešiť aj na nové zaujímavé kurzy, ale, samozrejme, aj na už pravidelne zaradené techniky, ako je line art, pouring, ktoré sú dlhodobo veľmi obľúbené. Pomerne čerstvou novinkou sú naše kurzy s podtitulom “NAKED EDITION”. Na týchto lekciách pózuje živý model/modelka a ľudia sa majú možnosť naučiť základy kresby ľudského tela.

Zdroj: Instagram / artelier.bratislava

Vaše priestory sú spojené s barom, v ktorom si ľudia môžu dať dobrý drink alebo pohárik vína. Stalo sa už, že niekto kvôli tomu namaľoval skutočne „zaujímavé“ dielo?

Určite áno, pretože víno a maľovanie k sebe tak nejak patria. Preto sme aj naše kurzy nazvali IN ART VERITAS – v názve je skrytý odkaz. :) Keď si ľudia dajú pohárik dobrého vína, vždy to ide akosi ľahšie a prebudí to u ľudí istú mieru inšpirácie a tvorivosti.

Veríte, že v každom z nás sa skrýva umelec? Snažíte sa ho v ľuďoch vyvolať?

Veľa ľudí k nám chodí na kurzy s obavami, či danú tému zvládnu namaľovať. Veľká väčšina našich hostí sú začiatočníci, ktorí majú s maľovaním skúsenosti len zo základnej školy. Musím povedať, že vždy sú veľmi prekvapení z toho, čo sa im podarí vytvoriť a neveria vlastných očiam, že ten krásny obraz namaľovali sami, len vďaka inštrukciám našich lektorov. Takže absolútne veríme tomu, že v každom z nás sa skrýva umelec. Netreba sa toho báť, treba si to prísť vyskúšať na vlastnej koži.

Ak by sa niekto hanbil navštíviť vaše priestory a workshopy, lebo si myslí, že nie je šikovný, čo by ste mu odkázali?

V každom z nás je umelec, hlavne treba len začať a vždy niečo z toho vznikne. Tí menej smelí si môžu zvoliť abstraktnú maľbu, tam naozaj nie je čo pokaziť. :) Máme výborných lektorov, ktorí aj veľa pomáhajú, ak niekto potrebuje naviesť alebo vysvetliť techniku, takže naozaj sa nie je čoho obávať.

Inšpirovali ste sa pri vzniku tohto podniku Arteterapiou, čo je tzv. liečba umením? Predsa len ste otvorili počas zúriacej pandémie, ktorá nebola ľahká ani pre ľudskú psychiku.

Inšpiráciou nám boli skôr podobné koncepty zo zahraničia, no veríme tomu, že umenie a konkrétne maľovanie, je veľmi blahodarný a zdraviu prospešný proces. Mnohokrát sa stane, že sa ľudia na kurzoch tak ponoria do tvorivého procesu, že ich už musíme posielať domov kvôli záverečnej. :)
No my sme, samozrejme, veľmi radi, že sa u nás cítia dobre. Aj z tohto dôvodu máme individuálne vstupy časovo neobmedzené. Ľudia teda u nás môžu stráviť toľko času, koľko na svoju tvorbu potrebujú. Hlavne v tomto období je to pre ľudí veľmi prospešné.
Zdroj: Instagram / artelier.bratislava

Ľudia u vás tvoria umenie nielen štetcom, ale aj slovom. Artelier dopĺňa podcastové štúdio Podcaster, bolo ťažké vytvoriť niečo také? Dalo by sa povedať, že ste vyplnili dieru na trhu.

Ako som už spomínala, Pali si chcel robiť vlastný podcast a predstavoval si to ako pekný priestor, za ktorý sa bude vedieť človek postaviť, bude na neho pyšný, bude z neho chcieť vysielať, aby to naozaj vyzeralo dobre. Pekne nesvietené, dobrý zvuk, dobré pozadie. Taká investícia stojí x-tisíc eur a potom mesačne platiť prenájom tohto priestoru je pre hobby, ak to človek robí len s láskou, strašne veľká cena, a tak nám napadlo, že by sme mohli urobiť takéto štúdio na prenájom, že sa nám tie náklady pokryjú a možno ešte dať aj ďalším ľudom šancu šíriť dobré myšlienky do sveta. Obaja máme radi TED a prednášky TEDu. TED má v podnadpise “ideas worth spreading”, a to sme veľmi radi, že niečo také môžeme urobiť aj tu, že je to miesto odkiaľ môžu tí ľudia šíriť skvelé idey, myšlienky, vzdelávať sa, dozvedieť sa o zaujímavých veciach zo sveta. Tie nosíme v sebe, takmer všetci máme čo povedať svetu a my sme sa rozhodli, že otvoríme platformu, kde budú mať ľudia možnosť rozprávať o tom, čo vedia a obohacovať o to svet.

Plánujete založiť prevádzky aj v iných mestách?

Áno, toto je presne vízia, na ktorú sa veľmi tešíme. Avšak momentálne je dôležité postaviť na pevné základy bratislavský Artelier a potom sa pustiť do ďalších výziev aj v iných mestách, resp. ideálne aj krajinách. Je to avšak tak komplexný podnik, že vyžaduje viac prostriedkov na realizáciu.
Instagram / artelier.bratislava

5 dôvodov, prečo by k vám ľudia mali rozhodne prísť:

1. Máme výbornú kávu a obľúbený avokádový chlebík.
2. Ľudia si u nás oddýchnu v príjemnej atmosfére, či už na bare, pri kurzoch, alebo na teraske.
3. Na teraske nám už stojí vyhrievané iglu, kde sa pri vínku dá príjemne užiť jesenná atmosféra vo dvojici, alebo len tak s kamošmi.
4. Máme profesionálnych lektorov, ktorí vedú kurzy veľmi ľudsky a užívateľsky prístupne.
5. Naše podcastové štúdio je vhodné nie len na potreby nahrávania, je to priestor v neutrálnom vizuále, v ktorom sa dá realizovať akékoľvek pracovné stretnutie, alebo porada, či livestream konferencia.

žiadne príspevky na zobrazenie