Znaky mentálneho vyčerpania: Na toto si naozaj dávajte pozor

0
Znaky mentálneho vyčerpania: Na toto si naozaj dávajte pozor
Unspalsh.com/Ben Blennerhassett

Na každého raz všetko doľahne. Starosti v práci, rodine, platenie účtov, zlé vzťahy, inflácia, drahá hypotéka…môžete si vyberať. Treba však spozornieť, keď je toho na vás naozaj veľa. Práve vtedy sa môže prejaviť mentálne vyčerpanie a to môže viesť k vážnym problémom. Takto sa prejavuje.

Všetko je zlé

Neviete si spomenúť na nič pozitívne, ani kedy naposledy ste mali pekný deň. Zaspávate so zlou náladou, vyčerpaní, nemáte chuť sa o ničom s nikým baviť a ráno to je ešte horšie. Ste chodiaci pesimizmus. Treba si na svoju psychickú pohodu naozaj dávať pozor, veľmi rýchlo môžete upadnúť do depresie a z tej sa dostáva už ťažšie von.

Bolesti

Máte časté bolesti hlavy, pri ktorej vám nezaberá už nič iné ako tabletka od bolesti a ľahnutie do postele? Aj tak sa prejavuje mentálne vyčerpanie. Ďalším znakom môžu byť aj bolesti brucha, nechuť do jedla alebo výkyvy hmotnosti.

Nesústredenosť

Ešte pred chvíľou ste vedeli, čo treba spraviť a zrazu máte v hlave prázdno. Alebo nepočúvate nič z toho, čo vám niekto hovorí doma, v práci alebo niekde na ulici. Nedokážete sa absolútne sústrediť a ľahko strácate pozornosť. Je to jasný znak toho, že treba spomaliť a podlo by vám vhod voľno. Prejavom môže bzť aj to, že zabúdate na detaily, stretnutia alebo dôležité úlohy častejšie ako zvyčajne.

Emocionálne zmeny:

Cítite sa emocionálne vyčerpaní, podráždení alebo ľahko frustrovaní. Môžete zažiť pocit odlúčenia alebo cynizmu voči svojim povinnostiam. Pociťujete zníženú motivácia – strácate nadšenie alebo motivácie pre prácu, koníčky alebo iné aktivity, ktoré ste mali kedysi radi.

Prečítajte si: 18 tipov ako motivovať sám seba

Riešenie

Nestačí vám ísť iba na dovolenku na dva týždne. Vyžaduje si to systémové riešenie. Je dôležité, aby ste si zaviedli čas iba pre seba, neriešili na chvíľu prácu ani celý svet a venovali sa iba sebe.

nordic walking
unsplash.com

Tu je niekoľko tipov, ako zabrániť fyzickému vyčerpaniu:

Uprednostnite spánok: Zamerajte sa na 7-9 hodín kvalitného spánku za noc. Vytvorte si konzistentný plán spánku, vytvorte si relaxačnú rutinu pred spaním a zaistite, aby prostredie vášho spánku bolo pohodlné a napomáhalo oddychu.

Pravidelné cvičenie: Venujte sa pravidelnej fyzickej aktivite. Cvičenie môže zvýšiť hladinu energie, zlepšiť náladu a zlepšiť celkovú pohodu. Nájdite aktivity, ktoré sa vám páčia, či už je to chôdza, bicyklovanie, joga alebo akákoľvek iná forma cvičenia.

Vyvážená strava: Jedzte výživnú, vyváženú stravu. Jedzte rôzne druhy ovocia, zeleniny, chudé bielkoviny, celozrnné výrobky a zdravé tuky. Vyhnite sa nadmernému obsahu kofeínu, sladkým jedlám a spracovaným pochutinám, ktoré môžu viesť k energetickým poruchám.

Zvládnite stres: Praktizujte techniky zvládania stresu, ako je meditácia, hlboké dýchacie cvičenia, joga alebo všímavosť, aby ste znížili úroveň stresu. Chronický stres môže prispieť k fyzickému vyčerpaniu.

Robte si prestávky: Vyhnite sa prepracovaniu alebo prílišnému namáhaniu sa bez prestávok. Počas dňa zaraďte krátke prestávky na oddych a načerpanie nových síl, najmä pri psychicky alebo fyzicky náročných úlohách.

https://www.freepik.com/free-photo/thoughtful-young-businesswoman-holding-coffee-cup-relaxing-office-chair

Stanovte si hranice: Naučte sa povedať nie a stanovte si hranice, aby ste predišli tomu, že sa budete príliš angažovať. Je nevyhnutné uprednostniť svoje úlohy a povinnosti, aby ste sa vyhli preťaženiu.

Hydratácia: Pite dostatok vody počas dňa, aby ste zostali hydratovaní. Dehydratácia môže viesť k únave a zníženiu hladiny energie.

Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom: Usilujte sa o zdravú rovnováhu medzi prácou, osobným životom a voľnočasovými aktivitami. Vyhraďte si čas na relax, koníčky a trávenie času s blízkymi.

Počúvajte svoje telo: Venujte pozornosť signálom svojho tela. Ak sa cítite unavení, doprajte si čas na odpočinok a zotavenie sa, než aby ste sa premáhali vyčerpaním.

Ak je to potrebné, vyhľadajte odbornú pomoc: Ak napriek zmenám životného štýlu pociťujete pretrvávajúce fyzické vyčerpanie, zvážte vyhľadanie rady od zdravotníckeho pracovníka. K vašej únave môžu prispievať základné zdravotné problémy.

žiadne príspevky na zobrazenie